Freelancer programozókkal végzett kutatásunk a következő fejezetéhez ért, melyben arról kérdeztük őket, hogy vannak-e olyan dolgok, amiket nem szeretnek a munkájukban.
A kutatásban résztvettek közül sokan mondták azt, hogy mindent szeretnek a szabadúszásban, volt néhány ember, aki viszont megfogalmazta a szabadúszó léttel járó negatívumokat. A visszajelzéseik alapján csoportosítottuk a válaszaikat. (Azt hihetnénk, hogy a munka és a magánélet szétválasztása a legnagyobb probléma a szabadúszóknál, de a válaszolók többsége úgy érzi, elég jól egyensúlyt tud teremteni a kettő között.) Lássuk hát a freelancerséggel járó „nemszeretem” dolgokat!
- Önmarketing, tárgyalások, új projektek keresése, ügyfél menedzsment
Az önmarketing és a hatékony tárgyalás kiemelt szerepet kell, hogy kapjon a freelancereknél, nem elég szakmailag jónak lenni, láttatni is kell a tudást és az elért teljesítményeket. Ebben még sokaknak van mit tanulnia.
- Adminisztráció, papírmunka, könyvelés
Sokan ki nem állhatják az egyéni vállalkozással járó adminisztrációs terheket.
- Kockázatok, problémás, nem fizető ügyfelek
A freelancerre hárul a fizetési határidők figyelése és a pénzbehajtás kellemetlen kötelezettsége is.
- Kevés mozgás, sport, társaság hiánya, az otthoni „négyfal” magánya
Úgy gondoljuk, sokkal tudatosabban kell a hétköznapjait szerveznie egy freelancernek, mint egy alkalmazottnak, akinek szinte kivétel nélkül mozognia kell a munkahelye és az otthona között. Volt olyan válaszoló, aki az otthoni magány helyett co-working irodában bérelt munkaállomást. Ez is egy jó megoldás lehet.
- Nincs szabadság, betegség miatti munkaszünet
Freelancereknél nincs megkötés a napi munkaidőt illetően, emiatt előállhat a non-stop munka esete, mikor szinte soha nem adunk magunknak szabadságot, és kvázi betegek se lehetünk – ez viszont hosszú távon kikezdheti az egészségünket.
- Kiszámíthatatlanság, változó jövedelem
Kétségtelen, a szabadúszó lét kiszámíthatatlanabb kereseti forrást jelent, mint egy fix állás.
- Kevés a freelancer + távmunkás munka
Néha elég problémás új projektet találni, többen panaszkodtak arról, hogy a munkaerőhiány ellenére nagy elutasítás tapasztalható sok cég részéről.
- Nehézkes kapcsolattartás a megrendelővel
Többen is említették, hogy a megrendelővel gyakran előfordul a problémás kommunikáció, ami viszont hátráltatja a sikeres munkavégzést.
Tehát a fenti összegzésből is látszik, hogy bár sokszor kecsegetető a munkaidő saját beosztása, vagy a függetlenség élménye, mégis rengeteg olyan apróság van, ami miatt a freelancer élet mégsem olyan felhőtlenül egyszerű.
Folytatjuk freelancer programozó kutatásunk kiértékelését, hamarosan jövünk az újabb blogposzttal, figyeljétek az oldalunkat, és addig is kövessetek minket Facebookon, LinkedInen és Instagramon is!
Korábbi blogcikkünkben elemeztük, milyen megbízóval szeretnének dolgozni a freelancerek; hol tanulnak programozni a legtöbben; milyen gyakran mennek be a megbízóhoz; kérnek-e segítséget a menedzserektől és miért dolgoznak sokan csak magyar cégekkel. Ha kíváncsiak vagytok, miért választják sokan a freelancerséget, kattintsatok ide. Ha szeretnétek tudni, főleg hogyan szereznek új munkát a freelancerek, kattintsatok ide. A női programozók fizetésével kapcsolatos bejegyzésünket itt olvashatjátok, azt pedig, hogy melyik korosztályból és területileg honnan kerül ki a legtöbb szabadúszó programozó ide kattintva tekinthetitek meg.