A kérdőívünket kitöltő válaszadók fele kifejezetten kedveli az olyan projekteket, ahol új technológiával találkozhat. Majdnem 30 %-uk az egyetemen tanulta meg a programozás alapjait, 20-20 %-uk a főiskolán, ill. OKJ-s programozó tanfolyamon ismerkedett meg a programozással, míg 16 %-uk egyéb programozó tanfolyamon került kapcsolatba a szakmával. Néhányan a munkahelyükön, a gyakorlatban kezdtek beletanulni a programozásba.
A legtöbb programozóról elmondható, hogy az alaptanulmányok (egyetem/főiskola/OKJ-s képzés/tanfolyam) mellett autodidakta módon sajátította el a különböző technológiákat, és azóta is önmagát képezve tanulja meg a szakmai újdonságokat.
A válaszadók csaknem 90 %-a szakcikkekből, blogokból, YouTube videókból tutorialokból, e-bookokból, mintafeladatokból ismerkedik meg a legújabb technológiákkal, de többen használják az Udemy-t és a Stack Owerflow-t is programozói ismereteik bővítéséhez.
Kevesen mennek belső előadásokra
A freelancer programozók közel 20 %-a rendszeresen jár szakmai workshopokra, meetupokra. A válaszadók kevesebb mint 6 %-a látogatja a megbízói által szervezett belső előadásokat, vagy azért, mert a megbízók nem tartanak megfelelő mennyiségű vagy minőségű továbbképzéseket, vagy mert a külsős programozó nem tart rá igényt, nem tudja beilleszteni a munkahetébe, esetleg máshol szerzi be a szükséges tudást. Hogy mindig megosszuk az új szakmai információkat, tudást, technológiát, mi a Stylers Groupnál évente több workshopot, belső előadást is tartunk, tapasztalataink szerint nagyon hasznosak ezek az oktatások.
A kutatásból látszik, hogy kiemelkedően sokan az interneten található tudásanyagokból sajátítják el az újabb technológiákat, azonban érdemes fenntartásokkal kezelni a Google-ből származó információkat, ugyanis a neten nincs lektor, így előfordulhat, hogy fals információval, tudással találkozunk rajta. Egy szakmai előadás, workshop sokkal megbízhatóbb forrásnak számíthat.
Folytatjuk freelancer programozó kutatásunk kiértékelését, hamarosan jövünk az újabb blogposzttal, figyeljétek az oldalunkat, és addig is kövessetek minket Facebookon, LinkedInen és Instagramon is!
Korábbi blogcikkünkben elemeztük, milyen megbízóval szeretnének dolgozni a freelancerek; és miért dolgoznak sokan csak magyar cégekkel. Ha kíváncsiak vagytok, miért választják sokan a freelancerséget, kattintsatok ide. Ha szeretnétek tudni, főleg hogyan szereznek új munkát a freelancerek, kattintsatok ide. A női programozók fizetésével kapcsolatos bejegyzésünket itt olvashatjátok, azt pedig, hogy melyik korosztályból és területileg honnan kerül ki a legtöbb szabadúszó programozó ide kattintva tekinthetitek meg.