A Google Project Aristotle névre keresztelt kutatása is bebizonyította, hogy a sikeres csapatmunka nem kizárólag a csapat összetételén múlik, ugyanis lényeges szempont az is, hogy tagjai mennyire hatékonyan tudnak együttműködni. A Google-nél öt pontban határozták meg, milyen normák szerint kellene működnie egy csapatnak, amennyiben eredményes és értékes tevékenységet szeretne végezni. Ezek közül legfontosabbként a pszichológiai biztonságérzetet emelték ki, vagyis egy olyan befogadó környezet kialakítását, amelyben a csapattagok elég komfortosan érzik magukat ahhoz, hogy észrevételeiket, véleményüket és ötleteiket társaikkal megosszák. Ezzel természetesen mi is egyet tudunk érteni, épp ezért mind a Stylers Group, mind a Braining Hub esetében igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy ez a pszichológiai biztonság a hétköznapokban is megvalósulhasson.
„Nem igazán van konfliktus, senki nem erőltet semmit, észérvek győznek nem pedig az erő és az ego.”
Arra törekszünk, hogy mindenki szeressen itt dolgozni, és ne csak mókuskerék legyen az együtt töltött idő. Az agilis szemlélet, ezen belül a Scrum és a Kanban módszertanok is nagyban építenek a konfliktusok minél hamarabbi kezelésére – így gyakran hívjuk ezeket segítségül. Emellett nagy hangsúlyt fektetünk a feedback kultúra kialakítására és terjesztésére is.
A projektek elején előfordul, hogy technológiai vitákba bonyolódunk, de az üzleti kereteket szem előtt tartva mindig megegyezésre szoktunk jutni. A kivitelezés során felmerült szakmai kérdések megvitatására tökéletes terep a Retrospektív, amelyet minden sprintben megtartunk. Ha a Scrum Master súlyosnak ítélni a konfliktust a Daily Standup alkalmával, akkor viszont azonnal beszélünk róla. Az információhiányból fakadóan lehetnek még félreértések, amelyeket a Scrum Master jelzése alapján a Product Owner igyekszik mihamarabb feloldani. A Retrospektív keretet biztosít a személyes konfliktusok feloldására is – hiszünk benne, hogy konstruktívan meg lehet beszélni ezeket a helyzeteket is.
Sosem az emberekben, hanem a folyamatokban keressük a hibát. Azt nézzük meg, hogyan jutottunk el oda, ahol az a hiba bekövetkezett, és megbeszéljük, hogy mit lehet tenni annak érdekében, hogy ne forduljon elő újra.
„Odafigyelünk egymásra emberileg és szakmailag is.”
Szakmailag tudjuk, hogy ki milyen programnyelven szeret fejleszteni és miben szeretne fejlődni. Törekszünk arra, hogy olyan projektre kerüljön, amely ezt az igényt kielégíti. De volt már olyan esetünk is, amikor a kolléga jelezte, hogy a második gyermek megszületése után nem szeretne új szakmai kihívással találkozni a munkahelyen – ezért tovább folytathatta a projekt üzemeltetését, és nem kellett egy új feladattal megbirkóznia.
Az egyes teendőket is felosztjuk egymást között az alapján, hogy ki min szeret dolgozni. Lehetőség van home office-ra és rugalmas a munkaidő is. Ha valaki a nyári melegben inkább reggel 7-re jönne dolgozni, és elmenne délután 3-kor, nincs akadálya. Ezeket mindig a csapat dönti el, az a fontos, hogy nekik mi a kényelmes. Egy a lényeg: amit a sprintben vállaltak, az készüljön el. Kulcsfontosságú számunkra a szakmai elkötelezettség, a megbízhatóság, a proaktivitás és az emberközpontúság.
„Tudást, érzéseket és gondolatokat osztunk meg egymással.”
Kiemelten fontosnak tartjuk a visszajelzéseket, ezért erre több színteret is biztosítunk személyesen és online formában is. „Nyitott ajtós” cég vagyunk, a menedzsment ajtaja mindig nyitva áll mindenki előtt. Havi beszélgetéseket tartunk, amelyekből senki nem marad ki, hiszen itt adunk és kapunk visszajelzéseket a vezetőinktől. A Retrospektívek alkalmával a szűkebb csapat is meg tudja beszélni a személyes és szakmai történéseket. Havonta van „Kérdezzetek Ti” meetingünk, amikor az egész cég együtt van, és bármilyen kérdést feltehetünk a menedzsmentnek. Hiszünk a digitális transzformációban, ezért hoztunk létre egy saját szoftvert, amelybe naponta tudunk visszajelzést adni arra vonatkozóan, hogy milyen nehézségű feladatokkal kellett aznap megbirkóznunk, és mindezt milyen hangulatban tettük. Azért, hogy mindehhez a készségeink is meglegyenek, a 2019-es évet az asszertív kommunikációnak szenteltük.