A Stylers Group a magyar freelancer programozók körében készített kutatást, amellyel elsősorban az volt a célunk, hogy tisztábban lássuk a freelancer programozók motivációit, munkaütemezését, IT-s előéletét, terveiket a jövőre nézve, erősségeiket és esetleges gyengeségeiket a szaktudásukat, munkájukat illetően. A join.stylers.hu oldalunk blogjában heti rendszerességgel jelentetjük meg a kutatás eredményeit. Kövessetek minket Facebookon vagy LinkedInen is, hogy azonnal értesüljetek az újabb blogbejegyzéseinkről!
Hátrányban vannak a nők az IT szakmában is?
A kérdőívet kitöltő programozók között extrém túlsúlyban voltak a férfiak, a válaszadók csupán 5 %-a volt nő. Az eredmény annyira nem meglepő, erre számítottunk, tudjuk, látjuk, hogy az IT – főleg a programozás szabadúszó formája – (most még) inkább férfi szakma. Ezért is érdemes megvizsgálnunk azokat a nőket, akik mégis programozásra adták a fejüket.
A női válaszadók nagyobb része 20 és 30 év közötti volt, többségük kevesebb mint egy éve dolgozik freelancerként, mások pedig 1-3 éve. Főleg Budapesten laknak a kérdőívünket kitöltő női programozók, de előfordult köztük külföldön élő is. Meglepő, hogy sokan kényszerből kezdtek el szabadúszó programozóként dolgozni, mert megszűnt az állásuk, és nem találtak maguknak jobbat, de a legtöbben szabadúszóként kívánnak dolgozni a jövőben is. Többségük azért maradna szabadúszó, mert így saját maga oszthatja be az idejét, és állítása szerint otthonról dolgoznia sokkal kényelmesebb.
Ami viszont szomorú, hogy az átlaghoz képest kevesebbet, nagyjából a felét keresik a női freelancer programozók, mint férfi kollégáik. Pedig a legtöbb válaszadó nő egyetemen tanulta a programozást, korábban is programozóként dolgozott, és rendszeresen járnak workshopokra, meetupokra, vagyis sok esetben nem a tapasztalat hiánya okozza az alacsonyabb óradíjat.
Folytatjuk freelancer programozó kutatásunk kiértékelését, hamarosan újabb blogposzttal jövünk, figyeljétek az oldalunkat!